Dom Pomocy Społecznej

Słoneczne Wzgórze w Ryjewie


Aktualności - XXVI Spotkanie Rodzin

XXVI Spotkanie Rodzin Mieszkańców

 

Po kilku latach przerwy, spowodowanej pandemią Covid-19, powróciliśmy do tradycji spotkań mieszkańców Domu z bliskimi. W tym roku, 9 września, po raz 26 zorganizowaliśmy Spotkanie Rodzin Mieszkańców. Nazwa naszego Domu „Słoneczne Wzgórze” zobowiązuje, a więc pogoda dopisała, było przyjemnie i słonecznie. Ku naszej wielkiej radości bliscy, krewni, przyjaciele, znajomi dopisali również i licznie przybyli na spotkanie.
Impreza rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną w kaplicy tut. Domu, w intencji mieszkańców i ich rodzin. Po mszy nastąpiła część inauguracyjna, podczas której przybyłych Gości przywitała w ciepłych słowach dyrektor Domu, pani Jolanta Mroczek. Następnie mikrofon przejął pan Sławomir Lewandowski, zastępca przewodniczącego Rady Mieszkańców. On również powitał odwiedzających i życzył wszystkim mile spędzonego czasu. 

Spotkanie uświetnił występ zespołu wokalno-tanecznego „Świetliki”, działającego na co dzień w świetlicy w Rudnikach. Dziewczyny w pięknych strojach, ustrojone w wianki na głowach, śpiewały ludowe piosenki. Swój program zakończyły występem tanecznym.

Najbardziej oczekiwaną częścią programu było oczywiście wręczenie nagród dla osób, które w ciągu minionego roku aktywnie uczestniczyły w zajęciach rehabilitacji społecznej. Nagrody wręczała pani Jolanta Mroczek, dyrektor tut. Domu. Dodatkowo na każdy odcinek trafiły nagrody – niespodzianki. Wspólne zdjęcia upamiętniły te radosne chwile.

Nagrodzeni mieszkańcy Parteru.

Nagrodzeni mieszkańcy I Pietra.

Nagrodzeni mieszkańcy II Piętra.

Nagrodzeni mieszkańcy Budynku C.

 Nagrodzone mieszkanki Budynku D.

 

 Nagrodzeni mieszkańcy Budynku E.

 

 Miłym akcentem był występ mieszkanki naszego Domu, pani Martyny Budzisz. Nie pierwszy raz pani Martyna urzekła nas swoim głosem. Talentu wokalnego nie można jej odmówić.

Po zamknięciu przez panią Dyrektor części oficjalnej, mieszkańcy ze swoimi Gośćmi udali się do pokoi mieszkalnych, na świetlice, w ciche zakątki, aby już w najbliższym gronie cieszyć się sobą i spokojnie porozmawiać. Zaoferowano również słodki poczęstunek i ciepłe napoje.
Miło nam było słyszeć z ust Gości dobre słowa, podziękowania za przygotowanie spotkania, za codzienną opiekę nad ich bliskimi, za dobre relacje. Poczuliśmy się docenieni i zmotywowani do dalszej pracy. Mamy nadzieję, że za rok znowu się spotkamy w tak licznym gronie.

Podczas Spotkania Rodzin Mieszkańców wydarzyła się niesamowita rzecz. Syn pani Marianny, mieszkanki tut. Domu, po raz pierwszy od czasu wczesnego dzieciństwa spotkał się
z mamą.  Wichry rodzinnej historii tak zamieszały w ich życiu, iż pan Mariusz był przekonany, że mama nie żyje. Dopiero pracownik socjalny tutejszego Domu, pani Wioletta, zdeterminowana tęsknotą matki, która przez cały czas pobytu w DPS wspominała synka, uparła się, aby go odszukać
i nakłonić do spotkania. Po kilku próbach w końcu się udało - syn się odezwał. Mocno zaskoczony, ale i ucieszony, że mama żyje. Najpierw kontaktowali się telefonicznie. Z radością ale i niepokojem przyjął zaproszenie na Spotkanie Rodzin Mieszkańców. Przyjechał w towarzystwie innych krewnych. Spotkanie matki z synem były najbardziej wzruszającymi chwilami tego dnia. Radość, wzruszenie, podekscytowanie. Rodzina nie mogła się rozstać, chyba jako ostatni opuszczali DPS. Dla takich chwil warto organizować spotkania mieszkańców z bliskimi.